Menu

Zamek Książ, Palmiarnia, Świebodzice

16 października 2016 - wycieczki jednodniowe
Zamek Książ, Palmiarnia, Świebodzice

ZAMEK KSIĄŻ, PALMIARNIA, ŚWIEBODZICE

Zamek Książ

Zamek Książ

Zamek Książ – to jeden z największych zamków na Dolnym Śląsku. Twierdza ta jest mieszanką stylów architektonicznych. Pod wałbrzyska warownia była siedzibą wielu osób, np. szykowany był na główną kwaterę Adolfa Hitlera, czy też księżnej Daisy. Od wielu lat jest otaczany tajemnicami. Na poziomie piwnic znajdują się pomieszczenia do których jeszcze nikt nie dotarł od czasów wojny. Wnętrza pełne przepychu zamieniono w blok w nazistowskim stylu. Jest to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez wycieczki szkolne, gdzie młodzi poszukiwacze mogą się więcej dowiedzieć na temat ukrytych skarbów z drugiej wojny światowej.

CIEKAWOSTKI Z PODZIEMI ZAMKU:

Palmiarnia Lubiechów – zbudował ją Jan Henryk XV von Hochberg w latach 1911-1913. Prawdopodobnie po to by mieć pod ręką świeże kwiaty dla żony, a na książęcy stół egzotyczne owoce i warzywa, rosną tu krzewy: 120 letnie palmy daktylowe, kakaowce, bananowce, mandarynki, cytryny. Osiągające potężne rozmiary wilczomlecze, agawy, aloesy i opuncje. Wszystkie te rośliny tworzą piękne tunele, pod którymi znajdują się ścieżki dla turystów. Zwiedzanie z przewodnikiem ma dodatkowe walory, ponieważ można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.

Palmiarnia

Palmiarnia

 CIEKAWOSTKI:

Świebodzice – rośnie tam jeden z najstarszych cisów w Sudetach. „Bolko” bo tak się nazywa rośnie nad rzeką Pełcznicą w Książańskim Parku Krajobrazowym, dokładne określenie wieku drzewa nie jest możliwe, ale szacuje się na około 600 – 700 lat.

CO WARTO ZOBACZYĆ W ŚWIEBODZICACH