Wąwóz Myśliborski
W zwykły słoneczny, letni dzień czekało na nas miejsce tajemnicze – Wąwóz Myśliborski. Oczywiście nikt się nie spodziewał deszczu, przecież wcześniej przez cały tydzień świeciło słońce. To skąd tu nagle małe opady? Kolejna JEDNODNIOWA WYCIECZKA w nieznane mi tereny Dolnego Śląska. Więc ruszyliśmy, pruliśmy A4. Autokar zjechał z autostrady na wysokości Legnicy, tylko Jawor jest po drugiej stronie. Jako pierwszy punkt naszej JEDNODNIOWEJ WYCIECZKI poszedł Rezerwat Myśliborski. Założono go, ponieważ występuje tu jedyny w Sudetach okaz paproci – Języcznik zwyczajny. Na terenie rezerwatu znajduje się ścieżka dydaktyczna. Swój początek ma już w miejscowości Myślibórz. Obszar wąwozu jest pofałdowany, co czyni go jeszcze bardziej malowniczym, uroku dodaje mu płynący przez niego potok Jawornik, który przez wieki wyciął w kilkunastu typach skał. Przynajmniej tak powiedział nam przewodnik. Wąwóz Myśliborski ma długości 3 km, docierając nawet do skał utworzonych w trakcie wulkanizmu podmorskiego. Przez ścieżkę dydaktyczną prowadzi częściowo też żółty szlak. To właśnie nim doszliśmy do Jawora.
Jawor
Prawdopodobnie miejscowość wzięła swoją nazwę od drzewa o tej samej nazwie. Licznie występuje ono w Sudetach. To piękne, małe miasteczko znane jest głównie z ewangelickiego kościoła pokoju, który jest zaliczany do światowego dziedzictwa kultury światowej UNESCO. Został wybudowany w latach 1654-1655 według projektu Albrechta von Säbischa z zastosowaniem konstrukcji ryglowej. Budowla powstała z materiałów nietrwałych: drewna, słomy i gliny. Na uwagę zasługuje barokowe wyposażenie wnętrza: ołtarz, ambona i chrzcielnica. Po stronie północnej i południowej wzniesiono po cztery kondygnacje empor, których parapety zdobią obrazy ilustrujące Stary i Nowy Testament oraz pejzaże z zamkami i tarcze heraldyczne. Wszystkie elementy konstrukcyjne pokrywają polichromie o motywach fantazyjnie zwiniętych wici roślinnych. Ten obiekt wyróżnia się na tle historii sztuki europejskiej II połowy XVII w. ze względu na swą unikatowość i wysokie walory artystyczne. Jest jednym z trzech tzw. Kościołów Pokoju wybudowanych po wojnie trzydziestoletniej i jednym z dwóch zachowanych do dziś Drugi z kościołów znajduje się w Świdnicy. Po zwiedzeniu architektury kościoła WYCIECZKA JEDNODNIOWA udała się na spacer po mieście.
Zabytki
Pozostałe zabytki, które zobaczyliśmy to:
• ratusz z wieżą – pierwsze wzmianki o Jaworskim ratuszu pochodzą już z 1373 roku – drugiej poł. XIV w., wielokrotnie przebudowywany, modernizowany, obecny gmach w stylu neorenesansu niderlandzkiego wybudowany został w latach 1895–1897. Średniowieczna 61-metrowa wieża posiada przy szczycie osiem posągów książąt i rycerzy umieszczonych tamże w XIV wieku. W budynku mieści się Kawiarnia „Ratuszowa”, Rynek
• zamek piastowski wzniesiony około 1224 r. przez Radosława z Bolesławca, uznawanego przez część historyków za kasztelana jaworskiego. Od połowy XIII wieku zamek był siedzibą książąt jaworskich a później świdnicko – jaworskich. W 1392 r. po śmierci księżnej Agnieszki, żony Bolka II Małego, zamek przejęli starostowie królów czeskich. W 1490 r. gościł tutaj król czeski Władysław Jagiellończyk, a niespełna 200 lat później Marysieńka Sobieska. Od 1742 r. wraz z przejęciem Śląska przez Prusy zamek stał się zakładem pracy przymusowej oraz więzieniem (do 1956 r.). Kompleks zamkowy ma powierzchnię użytkową 6072 m kw. i kubaturę 18 500 m sześciennych
Tak zakończyła się nasza jednodniowa wycieczka po Jaworze i Wąwozie Myśliborskim. Moim zdaniem są to wspaniałe miejsca na urządzenie imprezy integracyjnej, czy imprezy firmowej. Taki wyjazd integracyjny na tych terenach na pewno dostarczył by niezapomnianych wrażeń.