Menu

Zamek Bolczów i Rudawy Janowickie

16 października 2016 - wycieczki jednodniowe
Zamek Bolczów i Rudawy Janowickie

JEDNODNIOWA WYCIECZKA W REJONY JANOWIC WIELKICH

Rudawy Janowickie wędrówka szlakiem

Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie – Zamek Bolczów

Zamek Bolczów – Największa atrakcja w okolicach Janowic Wielkich. Zbudowany w XIV wieku, od połowy XVII wieku popadł w ruinę. Zachowały się jedynie niektóre kamienne ściany, baszty, barbakan oraz wykute w skale schody. W jego murach schronienie znaleźli husyci, dzisiaj w otwartym tam schronisku swój przystanek znajdą tam turyści wędrujących jednym ze szlaków.

Zamek Sokolec – ślady po tym zamku są położone na północno-zachodnich stokach Krzyżnej Góry. Przypuszczano, że początkowo. istniał tu gród datowany na VIII w., łączony z północnomorawskim państewkiem Samona lub plemionami germańskimi. Świadczyły o tym znalezione tam, groty włóczni frankońskich z tego okresu.

Rudawy Janowickie

Szlaki:

  1. Czerwony (główny) imienia Mieczysława Orłowicza – obecnie prowadzi od Świeradowa-Zdroju do Prudnika przez najciekawsze części Sudetów.
  2. Niebieski (długodystansowy) Odcinek szlaku biegnący przez Rudawy Janowickie. Odcinek bardzo łatwy technicznie prowadzący głównie leśnymi drogami.
  3. Czarny szlak pieszy – krótki szlak prowadzący ze Szwajcarki na Krzyżną Górę. Po drodze można zobaczyć ślady po Zamku Sokolec, leży na on wysokości ok. 630 m

Sokolik jest to drugi co do wysokości szczyt w Sokolich Górach, (pierwszy to Krzyżna Góra, 654 m n p m.) w Rudawach Janowickich. Na wysokości 623 m znajduje się Sokolik Duży z platformą widokową wznoszącą się na wysokość około 30 m i Sokolik Mały (stoi na wysokości 610-615m). Żeliwnymi schodkami możemy dostać się na szczyt tej wspaniałej skały i odkryć magiczny widok.

Szwajcarka – położone jest na wysokości 520 m n.p.m., na południowo-wschodnim stoku Krzyżnej Góry. Najpierw jako domek myśliwski, później gospoda, a na koniec schronisko PTTK

CIEKAWOSTKI ZE SCHRONISKA:

  1. Budynek Szwajcarki zbudowany jest w stylu tyrolskim w całości z drewna
  2. W 1990 roku gospodyni schroniska zamordowała swojego męża i ukryła zwłoki w szambie. Makabrycznego odkrycia dokonała pani z sanepidu
  3. Na strychu Szwajcarki spała Wanda Rutkiewicz była to trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka, która zdobyła Mount Everest.Rudawy Janowickie to doskonały teren do urządzenia imprezy integracyjnej, czy imprezy firmowej. Wyjazd integracyjny w te przepiękne okolice na pewno pozostanie na długo w pamięci.