Menu

Szczeliniec Wielki i Błędne Skały

16 października 2016 - wycieczki jednodniowe
Szczeliniec Wielki i Błędne Skały

Szczeliniec Wielki

SZCZELINIEC WIELKI I BŁĘDNE SKAŁY – szczególnie polecamy na wycieczki szkolne

Park Narodowy Gór Stołowych – jest jednym z najmłodszych parków narodowych w Polsce, został on założony w 1993 roku. Najwyższym punktem jest szczyt górski Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.). Powierzchnia Parku to nieco powyżej 63 m2 .

Szczeliniec Wielki – W 1790 roku Johann Wolfgang Goethe podziwiał ze szczytu Gór Stołowych piękne widoki . Na Szczeliniec dostaniemy się według ustalonej ścieżki. Prowadzi bowiem tam 600 stopni wykutych w skale.

Błędne Skały – podobnie jak na Szczelińcu formy skalne utworzone przez piaskowiec tworzą labirynt ciasnych ścieżek przez które trzeba się przebić. Podobny problem na słońce, które swoimi promieniami chce się przebić pomiędzy skalnymi kolumnami i grzybami.

Głazy Krasnoludków – najczęściej omijana przez turystów część Gór Stołowych. Nazwa gór pochodzi od zamieszkujących je krasnoludkach, które podobno były wysokości dwóch stóp, miały ogromne brody i stopy , a ubrane były w płaszcze i kaptury.

CIEKAWE MIEJSCA W GÓRACH STOŁOWYCH

LEGENDA:

Dawno temu w Górach Stołowych został wybudowany zamek, którego właścicielką była piękna panna Emilka. Niestety okazała konstrukcja powstała bez zgody Ducha Gór.  Kiedy Duch ujrzał piękną Emilkę, zapłonął do niej gorącym uczuciem. Ukazując się jej oczom jako Liczyrzepa, poprosił o rękę dziewczyny. Jednak serce Emilki należało już do młodzieńca Maurycego. Odmowa Emilki, rozgniewała Liczyrzepę. Postanowił zniszczyć zamek i ją. Ją i jej poddanych pozmieniał w skały. Jak głosi legenda, w Sudetach Wschodnich w szumie wiatru uda się czasem usłyszeć bicie serca Emilki, wciśnięte gdzieś w skały.

Taką wyprawę szczególnie polecamy seniorom. Można zabrać kije do Nordic Walking i przeżyć super przygodę.