ZAMEK BOLKÓW I JAWORZYNA ŚLĄSKA
Doskonałe miejsca na wycieczki szkolne
Jaworzyna Śląska
• Najstarszy węzeł kolejowy w Polsce,
• Muzeum Kolejnictwa: osobliwa parowozownia wachlarzowa, okazała kolekcja parowozów, przejazd drezyną,
• wystawa motocykli Harley Davidson,
Zamek Bolków
• zwiedzanie jednego z największych zamków na Dolnym Śląsku (XIII w.),
• spacer po przepięknym mieście, m. in. unikalny prostokątny, pochyły rynek z XVII wiecznymi kamienicami z podcieniami.
Jaworzyna Śląska – dla każdego miłośnika kolei to obowiązkowy punkt na mapie Dolnego Śląska. Dla tych którzy tam się wybiorą czeka nagroda i to nie byle jaka – pruski parowóz z 1921 r.
Jaworzyna Śląska – to miejsce godne polecenia miłośnikom jednośladów. Bowiem w Muzeum Przemysłu jest największy zbiór motocykli Harley-Dawidson.
CIEKAWOSTKI:
1. Stoi tu również parowóz z 1889 roku, który wystąpił w filmie „Lalka” z Beatą Tyszkiewicz. Pod jego koła miał się rzucić rozpatrzony Wokulski
2. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa liczy
• 40 lokomotyw
• 60 wagonów
• Żurawie kolejowe
• Pług śnieżny
Wszystko to na ok. 1.5 km torów
Zamek Bolków – tutejszy zamek upodobały sobie różnego rodzaje monstra i upiory. Dla miejscowych to normalka że po ulicach miasta spacerują Hrabia Drakula czy śmiertelnie białe wampirzyce. „Armagedon”, który tu się odbywa to coroczna impreza Castle Party.
ZAMKOWE CIEKAWOSTKI:
1. W zamku dzisiaj działa muzeum. Z wieży można podziwiać wspaniałe widoki, np. na pobliską warownię w Świnach. Legenda mówi, że właśnie z nią Bolków był niegdyś połączony tunelem podziemnym.
2. Podobno w tym tunelu ukryto tajemnicze skrzynie
3. Pewien przewodnik z Wrocławia twierdzi, że na zamku ukryta jest Bursztynowa Komnata
W Bolkowie nadal widoczny jest średniowieczny układ urbanistyczny. Prostokątny rynek otaczają renesansowe i barokowe kamieniczki z podcieniami i wysokimi przedprożami (XVII-XVIII w.). Uroku dodaje mu także stojąca w centrum „Anielska fontanna”.
Zespół pałacowo – folwarczny w Bolkowie znajduje się w pobliżu zamku przy ulicy Mikołaja Kopernika 1. Pałac został wzniesiony pod koniec XVIII wieku. Obiekt zbudowano na planie prostokąta. Główne wejście do budynku znajduje się od strony dziedzińca. Wokół placu stoją zabudowania gospodarcze.
Brak danych nie pozwala na ustalenie czasu budowy ani wyglądu pierwotnego ratusza – przypuszcza się, że powstał on w końcu XIV w. Źródła podają jedynie, że w 1593 r. na wieży ratuszowej zamontowano zegar. Analogia do innych obiektów tego typu na Śląsku pozwala sądzić, że był to budynek piętrowy, zaakcentowany wieżą. Ratusz ten spłonął w 1632 r., a jego odbudowa przeciągnęła się aż do 1670 r.
Przyjazd do Bolkowa to doskonały pomysł na wyjazd integracyjny dla firm lub dla nauczycieli. Na Zamku impreza integracyjna to coś co na długo zostaje w pamięci uczestników!